Dobromysl (oregano) jako motýlí lákadlo

Nejen komule Davidova je motýlím lákadlem, podobně silně motýly přitahují  kvetoucí bylinky jako dobromysl, mateřídouška, levandule nebo svazenka.

Dobromysl známe zejména z kuchyně pod názvem oregano. Jejím těžištěm výskytu je středomoří, díky aromatické vůni a chuti se ji však lidem podařilo roznést do všech koutů světa. Postupem času zplaněla i  u  nás. Na zahrádkách dělá na osluněných stanovištích jak parádu, tak užitek.

Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňujícím křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele.

Pokud máte zahradu blízko lesu, na dobromysli můžete v létě vidět svatební reje motýlů perleťovců stříbropásků. Náš největší perleťovec se pozná zejména podle nazelenalé barvy rubu dolních křídel a podle typických perleťových pásků. Na bylince se pasou i scházejí na námluvy. Samičky jsou téměř totožné až na výjimku – tmavou formu valesia, která je málo běžná. Motýli nepřežijí do další generace bez živné rostliny pro housenky. Tou je violka, respektive hned několik našich leso-lučních druhů violek. Motýl prozatím není chráněný, je však lokálně ohrožen špatnou péčí o louky, plantážovým způsobem pěstování lesa (rozsáhlé smrkové monokultury), které jim ubírají oblíbené lesní světlinky a tím pádem i místo pro violky. Zahrady a jejich členitost může být pro perleťovce skvělou čerpací stanicí, kterou by v krajině pohledali.