Časté dotazy

Dostali jsme 0 bodů přesto, že jsme zvířata pozorovali a výsledky zaslali. Proč?

Příčiny nulového hodnocení může být několik. Nejčastější z nich je, že nebyl dodržen předepsaný termín pozorování. Zahrady musí pozorovat zvířata výhradně v předepsaném termínu. Proto, aby jejich výsledky byly poměřitelné. Jinou příčinou může být, že jsme výsledky pozorování neobdrželi anebo přehlédli. V takovém případě není problém body připsat kdykoliv později, pokud nám výsledky znovu zašlete.

Jak to, že naše zahrada obdržela záporné body?

Pravděpodobně v soutěži začínáte a do hodnocení se promítl handicap zahrady. Ten je většinou záporný a přičítá se k celkovému hodnocení za pozorování. Handicap zahrady se vypočítává podle parametrů, které jste zadali v přihlášce. Jeho účelem je alespoň částečně zvýhodnit zahrady malé, uprostřed měst, daleko od lesa atd.

Nechcete změnit termín pozorování?

Zvířat máme na zahradě spoustu, ale zrovna v soutěžním termínu bylo špatné počasí a zvířata zalezlá. To je běžná stížnost našich mapovatelů. Ne, termíny jsou pro všechny zahrady stejné už od roku 2004 a měnit je nebudeme. Zkreslilo by to vědecké výsledky, které jsou důležitým produktem naší Živé zahrady. Pokud nevyšlo pozorování jednou, vyjde příští rok. Proto je to soutěž dlouhodobá, ve které pozorování v jediném roce nehraje významnou roli.

Chceme soutěžit, ale nemáme zahradu.

Pokud opravdu chcete soutěžit a smíříte se s tím, že nikdy nevyhrajete, protože je pro vás cesta cíl, můžete soutěžit třeba jen s balkónem nebo okenním parapetem. Nebudete rozhodně jediní!

Máme na zahradě zmiji a malé děti! Jak se zmije zbavit?

V 99% nejde o vzácnou zmiji ale podobně zbarvenou a mnohem hojnější užovku hladkou. Pokud si nejste jistí a nechcete hadovi pohlédnout zblízka do očí (Oční zorničky jsou totiž nejspolehlivějším určovacím znakem. Zmije je má štěrbinové „kočičí“, užovky je mají kulaté „psí“), hada několikrát vyfoťte a pošlete k nám na určení. Pokud by to opravdu byla zmije, je lepší naučit se s ní žít. I kdybychom  jí přenesli jinam, objeví se brzo zmije jiná. ale vše je o domluvě.