1. Denní motýli
Za jeden bod se počítají v případě, že byly na zahradě pozorovány alespoň 3 druhy denních motýlů. To se podaří tak na 50% zahrad. Skoro na jedné třetině zahrad (26%) neuvidíte dokonce žádného motýla! Motýli na tom u nás rozhodně nejsou dobře. dokonce i „obyčejných“ bělásků rychle ubývá! Budeme rádi, když určíte pozorované druhy co nejpřesněji, ale smiřte se s tím, že u některých se vám to nepodaří. Započítáme i housenky.
Dobrý web pro určování našich motýlů (lepidooptera.cz).
2. Čmelák
Čmelák je zatím náš šampión, vyskytuje se na 99% zahrad. Většinou půjde o čmeláka zemního, ale čmeláků je hodně druhů a laici je moc nepoznávají. Započítáme i pačmeláky.
Dobrý web pro určování našich čmeláků (cmelaci.cz).
3. Žába
I žab je hodně druhů a lidé často rozeznávají jen ropuchu a skokany „zelené a hnědé“. Ale i s tímto určením neurčením umíme pracovat. Žáby jsou na tom ještě hůře jak motýli, a to je co říct! Pozorují se jen na 48% zahrad. Příčina je jasná – na zahradách chybí úkryty, voda i potrava v podobě hmyzu. Víte, že ropucha vám bude chytat i superneoblíbené slimáky? Žádný pořádný web na určování našich žab jsme nenašli. Navíc, některé druhy lze na dálku určit jen podle hlasu. Tak snad trochu pomůže Wikipedie, web Herpetology.cz nebo třeba web Ekocentra Orlov.
4. Ještěrka, had
Kupodivu jsou na tom na zahradách plazi lépe než žáby. Najdeme je na 58% zahrad, ještěrky na 54%, hady jen na 13%. Je škoda, že si je soutěžící často rozdělují jen na ještěrka „zelená a hnědá“, slepýš a „had“. Na rozdíl od žab, se dají totiž od sebe jednotlivé druhy rozeznat jednoduše. Navíc, ta „zelená“ ještěrka je asi sameček obecné a ta „hnědá“ samička. Také ne každá ještěrka bydlící v zídce je ještěrka zední. Tedy vlastně žádná, ještěrka zední se v Česku vyskytuje snad jen ve Štramberku. A víte, že na jižní Moravě byl na jediném místě zaznamenán i výskyt ještěrky travní? Tak tu také na zahradě neuvidíte. A prosím, skutečně se zamyslete, než nám napíšete, že máte na zahradě ještěrku zelenou! Vsadíme se, že nemáte a jde o krásně zbarveného samečka té obecné! Na určování našich plazů můžete použít například web Herpetology.cz. Anebo si sežeňte knížku Ochrana plazů, kterou vydal Český svaz ochránců přírody v roce 2021.
5. Kos černý
Kos je běžný společník člověka. Proto zaujímal v našich pozorováních druhé místo hned za čmelákem s výskytem na 96 zahradách ze sta. Jenže v roce 2018 náhle počty kosů poklesly na cca 75 %, v roce 2019 na tom nebyly lépe, pak se jeho počty začaly vracet do „normálu“, ale ještě chvíli mu to asi potrvá. Vyhovují mu keře i krátce sečená tráva.
6. Vrabec
Zdá se, že se oběma našim vrabcům – domácímu a polnímu – začíná dařit. Před pár lety byli vzácní, ale dnes je potkáte na 84 % zahrad! Samozřejmě má smysl rozlišovat od sebe tyto dva druhy a je to jednoduché. Stačí se mu podívat „do tváře“. Vrabci polní mají vždy na tvářích tmavou skvrnu ohraničenou světlou barvou. Vzhledem se samec od samice neliší.
7. Rehek
U rehků máme opačný pocit. Mizí. Hlásí nám je pouze 78 soutěžících ze sta. A to je málo. Jak zahradní tak domácí přece vždycky žili v naší blízkosti! Rehka poznáte lehce. Je to dost hlasitý ptáček s pronikavě zrzavým ocasem. Samci obou druhů se dají od sebe odlišit lehce, podle vzhledu i zpěvu. Samice ani mláďata od sebe neodlišíte, s tím se smiřte. Rehek rád uvítá, když mu poskytnete polobudku, nejlépe někde na zdi či pod stříškou kůlny. Odvděčí se vám. Posbírá po zahradě spoustu hmyzu. Tedy, pokud máte na zahradě ještě vůbec nějaký hmyz.
8. Vlaštovka nebo jiřička
Tuto skupinu by bylo dobré v naší soutěži rozdělit, jiřičky totiž v poslední době nějak mizí, vlaštovek jednoznačně přibývá. Naštěstí je od sebe lehce rozeznáváte a tak nám hlásíte i každý druh zvlášť. Oba druhy jsou na 54 % zahrad, vlaštovka 40 %, jiřička jen 26 %. Víte, že pro stavbu hnízda potřebují bláto? Máte vůbec na zahradě bláto?.
9. Sýkora
Sýkory provází člověka podobě jako kosáci. Jen pro své potomky potřebují dutiny. Ty se v jejich případě dají lehce nahradit budkami. I proto se v našich zahradních počtech vyskytují na třetím místě s procentem pozorovatelnosti 94. Sýkorek je u nás 6 druhů – koňadra, modřinka, parukářka, uhelníček, lužní a babka. My k nim v soutěži připočítáváme i mlynaříky. Nedělejte si starosti s tím, že od sebe zřejmě babku a lužní nerozeznáte. To byste se museli naučit jejich hlas.
10. Hrdlička zahradní
Hrdličky byly kdysi vzácní ptáci. Dnes už tomu tak není. Však jsou také na 78 zahradách ze sta. Vzácnými se pro změnu staly hrdličky divoké. Na zahradě uvítají pro svá hnízda vyšší stromy. A pro své žaludky slepičí výběhy.
11. Ježek
Ježci na tom určitě nejsou dobře – škodí jim auta, chemie, psi, … Ale nejsou na tom zas tak hrozně, jak by se dalo usuzovat z našich čísel. Vidíme je jen na 35 % zahrad. Ono to bude asi tím, že ne každý pozoruje v noci. Rozeznat od sebe ježka západního a ježka východního je trochu těžké, ale dá se to nakoukat. „Zápaďák“ má od čenichu k očím tmavohnědou kresbu ve tvaru písmene V (tzv. brýle) a má bílé proužky na tmavých bodlinách. Ježek východní je celý takový „neupravený“, každá bodlina jinak barevná a trčí jiným směrem.
12. Myš
Myši, myšice, norníci, hraboši, hryzci, … tvoří skupinu, které si zahrádkáři (na rozdíl od nenápadných ježků) více všímají. Však je také viděli na 56 % soutěžících zahrad. Potkany prosím do této skupiny nepočítejte. Body za ně nedostanete.